Sledujte nás na: LOGOS Facebook LOGOS Instagram LOGOS Youtube
2% z dane

Church of the Dormition of the Virgin Mary


Najvýznamnejším pútnickým miestom gréckokatolíkov na Zemplíne je Klokočov (okres Michalovce). Úcta k tomuto miestu je zviazaná s ikonou Bohorodičky v miestnom chráme. Časť udalostí nám prezrádza text zachovaný na kópii ikony. Stalo sa to v roku 1670 počas kuruckých vojen, keď vojsko tiahlo na Michalovce. Ľudia sa so strachom zišli v drevenom chráme. Keď bolo rabujúce vojsko blízko, tvár Bohorodičky na ikonostase sa zatemnila a začala slziť. Vojaci na druhý deň chrám podpálili, ale ikona nebola poškodená. Previezli ju do Prešova a umiestnili v mestskej klenotnici. Tu sa začala jej dobrodružná púť.

Tisíce pútnikov prichádza každoročne na sviatok Zosnutia Presvätej Bohorodičky vzdať úctu Panne Márii do Klokočova. V rámci desaťročia duchovnej obnovy Slovenska od 16. septembra 1991 až do februára roku 1997 navštívila ikona Bohorodičky z Klokočova všetky gréckokatolícke farnosti na Slovensku.

Od vzniku apoštolského exarchátu v Košiciach (1997) i jeho povýšenia na eparchiu (2008) je Klokočov jej najvýznamnejším pútnickým miestom. Tematicky je odpust zameraný na mládež. Okrem tradičného "uspenského" odpustu sa tu pravidelne konajú slávenia fatimských sobôt. V roku 2010 bola zostavená aj modlitba za rodiny so zasvätením sa klokočovskej Bohorodičke, ktorú sa pred jej ikonou modlia v každej farnosti Košickej eparchie.

PROGRAM PRIAMYCH PRENOSOV V CHRÁME ZOSNUTIA PRESVÄTEJ BOHORODIČKY V KLOKOČOVE

Pondelok
  • 17:30 Sv. liturgia
Streda
  • 07:30 Sv. liturgia
Štvrtok
  • 17:30 Sv. liturgia
Piatok
  • 18:30 Sv. liturgia
Sobota
  • 7:30 Sv. liturgia
Nedeľa
  • 10:30 Sv. liturgia

Aktuálny liturgický program nájdete tu: https://www.klokocovgrkat.sk/liturgicky-prehlad/

Podporte LOGOS TV - online a živé prenosy! Kliknite sem


Facebook Instagram Youtube